Scenariusz zajęć z wykorzystani tablicy interaktywnej
Autor
Katarzyna Szpanier
Temat zajęć
„Balladyna”- fantastyka, ironia i tragizm w dramacie Juliusza Słowackiego.
Grupa docelowa
Szkoła podstawowa, klasa VII
Ogólny cel kształcenia:
Uczeń :
– zna definicje terminów: dialog, didaskalia, monolog,
– wymienia cechy dramatu,
– wie, do czego służą didaskalia
-wie co jest głównym tematem utworu.
Kształtowane kompetencje ogólne:
· porozumiewanie się w języku ojczystym,
· kompetencje społeczne i obywatelskie.
Cele (szczegółowe) operacyjne
Uczeń:
– czyta tekst z podziałem na role,
– rozpoznaje i wskazuje w tekście dramatu elementy tworzące jego strukturę,
– interpretuje zachowanie bohaterów utworu,
-dokonuje charakterystyki postaci,
– czyta tekst literacki z właściwą dykcją, intonacją, akcentem,
– poprawnie posługuje się formą dialogu i monologu
-wskazuje odpowiednie fragmenty tekstu
-opisuje bohaterów,
-podaje przykłady ironii, tragedii i fantastyki.
Metody/techniki kształcenia:
· metody programowane: z wykorzystaniem e‑ podręcznika, z wykorzystaniem multimediów oraz tablicy interaktywnej
· metody aktywizujące: dyskusja;
· metody podające: wykład;
· metody praktyczne: praca z mapą – szukanie jeziora Gopło, praca z tablicą interaktywną, quiz dotyczący utworu oraz praca z tekstem źródłowym.
Formy organizacji pracy
· indywidualna
· zbiorowa
· grupowa
Przebieg lekcji
Faza wprowadzająca:
Czynności organizacyjne. Nauczyciel podaje temat i cele zajęć.
Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie fragmentu Balladyny zamieszczonego w podręczniku. Uczniowie mają za zadanie zwrócić szczególną uwagę na strukturę utworu, jego symptomatyczne cechy. Następnie uczniowie słuchają , dla przypomnienia, streszczenia utworu.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel zapisuje na tablicy interaktywnej kilka ważnych informacji o autorze Juliuszu Słowackim. Następnie uczniowie po kolei podchodzą do tablicy interaktywnej i zapisują w punktach najważniejsze elementy dramatu. Uczniowie wspólnie tworzą na tablicy mapę utworu, dzieląc go na ironie, tragizm i fantastykę. Kolejno dopisują cytaty do poszczególnych podziałów.
W kolejnej części lekcji uczniowie rozwiązują quiz na temat „Balladyny”. Quiz znajduje się na stronie eduelo.pl i jest on podsumowaniem oraz sprawdzeniem wiedzy z omówionej lektury.
Faza podsumowująca:
Na zakończenie nauczyciel inicjuje krótką dyskusję, zadając pytania: skąd znany jest ci motyw zabójstwa między rodzeństwem, jakie widzisz podobieństwa, a jakie różnice, co znaczy plama krwi na czole. [Odpowiedź: Chodzi o biblijne bratobójstwo Kaina i Abla]
Praca domowa
Wykonaj krzyżówkę, której hasłem będzie słowo Balladyna.